Farketing hakkında


Aslında Farketing, yazdığım bir yazıya yapılmış bir yorumla ilgili: “Tüm dünyada böyle olduğu gibi burada da böyle olmalı.” Oysa:

Fark yaratanlarda olan ortak özellik, ortak bir özelliklerinin olmamasıdır.

Başarılı olmak için farklılık bir gereklilik. Tabii ki, tek başına ‘farklı olmak’ bir şey ifade etmiyor. Bu yüzden farketing.com’da farklıyı değil, fark yaratanı, yaratırken de bir değer oluşturabilen fikirleri yazmaya çalışıyorum.

Bu sayfa dışında hemen hemen hiçbir yerde “Bana göre” demiyorum ama site içindekiler tamamen benim kişisel görüşlerimdir ve hiçbir şekilde çalıştığım kurumu temsil etmemektedir. (Artık kendim için çalıştığımdan, bu ezik cümleyi çizmekte bir sorun sanırım yok.)

Ben kimim?

Ben Can Turanlı. Danone, ACNielsen, Garanti Bankası, Turkcell ve eBay’de (GittiGidiyor)  çeşitli satış, pazarlama ve iş geliştirme pozisyonlarında çalıştım.

Markapon isimli Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden birisini tek başıma kurdum, büyüttüm ve yönettim. Tek başıma derken elbette bana destek olan bir ekiple birlikte. Markapon’la artık hiçbir ilişkim yok, Mayıs 2012’de tüm hisselerimi ortaklarıma devredip, şirket yönetiminden de ayrıldım.

Yoyo isimli Türkiye’nin ilk (önce yapanlar oldu ama bana göre hakkıyla yapan ilk şirket biziz) ve en büyük araç paylaşım kulübünün kurucu ortağıyım. Yoyo’da teknoloji, strateji ve pazarlamasıyla ilgileniyorum.

2013’te 2 arkadaşımla birlikte Sopsy‘yi ve Zet‘i kurduk.

Sopsy’de isteyen herkesin kolayca, aynı Facebook’ta fotoğraf paylaşıyor gibi, kendi adıyla, kendi markasıyla alışveriş sitesi sahibi olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Alışveriş sitem olsun diyorsanız, gururla Sopsy’ye mutlaka gözatmanızı öneriyorum: www.sopsy.com,

Eğer tasarım ürünleri, heryerde bulamaycağınız özgün tasarımlar ilginizi çekiyorsa da, Zet‘e bakmanızı öneriyorum. Türkiye’deki yetenekli tasarımcıların, sanatçıların, zanaatkarların sokakta dahi zor bulacağınız özel ürünlerini Zet‘te bulabilirsiniz. Şimdilik (2014 Ocak), 20binden fazla ürün ve 350’den fazla özgün tasarımcının ürününe ulaşabilirsiniz.

Kim ve şimdiye kadar neler yaptığımla ilgili kronolojik bilgiyi, linkedin sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Farketing’e dönersek, çalışırken, okurken ve yaşarken etrafımı gözlemlemeye ve daha iyi anlamaya çalışıyorum. Gözlemlerimi, tespitlerimi, değerli bulduğum fikirleri veya hoşuma giden herhangi bir şeyi Farketing’de paylaşıyorum.

İlgilendiğiniz için teşekkürler,
Can Turanlı

 

Bu arada, Farketing’in 5,000’den fazla e-bülten üyesi ve var her geçen gün de artıyor. Paylaştıklarımın e-postanıza ulaşması için:

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve 'spam' asla yapmam.