5 maymunun macerası


  • Share on Pinterest

Bir kafeste 5 maymun hayal edin. Kafesin üstünde muzlar asılı fakat maymunlar her muza tırmanmaya çalıştığında, tüm kafes soğuk suyla dolduruluyor. Bu 5 maymun muza tırmanmanın canlarını yaktığını öğrenir.

Sonra maymunlardan birisini çıkartıp yerine yeni maymun koyup bekleyin. Altıncı maymun. Bu maymun muza ulaşmaya çalıştığında ne olacağını bilmiyor ve doğal olarak muza tırmanmaya çalışıyor. Fakat diğer 4 maymun hemen bu maymuna saldırıp, soğuk suyun gelmesini engelliyorlar. Altıncı maymun niye saldırıldığını anlamıyor ama geriye kalan 4 maymundan bir tanesi daha çıkartılıp yerine başka bir maymun geldiğinde o da en yeni maymuna saldırıyor.

Kafesteki maymunları suya maruz kalan ilk 5 maymundan hiçbiri içeride kalmayana kadar teker teker değiştirmeye devam edin. Tecrübeyi yaşamamış olmasına rağmen bu yeni 5 maymun, yeni gelecek her maymuna saldırmaya devam edecekler.

Hepsi aynı kurallara uyarlar, neden olduğunu bilmeseler de.

Başarılı olmak için seçtiğimiz yol da işte böyle bir şey. Belirli bir yol aldıktan sonra, çok büyük bir çaba olmadığı sürece, nasıl başlarsa öyle gider.

Şirket kültürü, değerlerimiz, duruşumuz…

[Farketing notu]: Başta yaptığımız küçük şeylerin sona büyük etkisi var.

Yukarıdaki araştırmanın 1967 yılında Stephenson G.R. tarafından yapıldığı söyleniyor. 

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.