• Share on Pinterest

Eski şirketimdeki görevim dolayısıyla tanıştığım bir arkadaşımla bir fuarda karşılaştım. Kartvizit alışverişinden sonra, geçen gün beni aradı. Hem şu anda üzerinde çalıştığım işle ilgili, hem de yeni görevimi tebrik etmek için beni ziyaret etmek istediğini belirtti. Ben de tabi ki kabul ettim.

Çok kısa sohbetten sonra O’nun çalıştığı firma ve benim üzerinde çalıştığım projenin nasıl ilişkilendirileceği üzerine biraz tartıştık. Özetle, görüşmemiz, sohbet havasında geçti. Geriye baktığımda, bende konuşulanlar dışında hiçbir şey yok. Ne konuştuğumuz konuyla ilgili bir sunum, ne de firmayla ilgili bir detay.

Arkadaşınla (İş dışında görüşmüyorum) veya başka birisiyle farketmez, işle ilgili görüşüyorsan, işin gerektirdiklerini yapmak gerekiyor. Neden bana profosyonel bir şey sunmamış birisine güvenip de kariyerimi ve şirketimi riske atayım? Neden beni ya da şirketimi ‘arkadaşlık, tebrik’ bahanesiyle ciddiye almayan birisine güveneyim?

Eğer arkadaşım konuştuklarımızı özetleyen detaylı bir çalışma ve görüşmemizin arkasından toplantımızı özetleyen bir toplantı notu atmış olsaydı, şu anda çok daha ileri bir aşamada olabilirdik.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.