Arda Kutsal ile sohbet

Arda Kutsal ile sohbet


  • Share on Pinterest

Arda Kutsal

Webrazzi.com kurucusu / melek yatırımcı

www.webrazzi.com
twitter.com/ardakutsal
linkedin.com/in/akutsal

Türkiye’nin en çok takip edilen teknoloji ve ‘start-up’ yayını Webrazzi’yi kudu. Dijital, teknoloji ve ‘start-up’ konularıyla ilgili Türkiye’nin en önemli konferanslarını düzenledi; düzenlemeye devam ediyor.

Onlarca melek yatırım (aralarında Unicorn olan dahi var) yaptı.

Sevmeyeni çok.


Bir gün uyanıp sahip olmadığınız bir yetenek sahibi olabilseydiniz, bu yetenek ne olurdu?

Zamanı durdurabilmeyi isterdim. Çocukluğumda bir dizi vardı, şimdi ismini hatırlamıyorum ama dizideki kız iki elinin işaret parmaklarını birbirine değdirip zamanı durduruyordu. Keşke yapabilsem derdim o zamanlarda da…

Eğer kristal bir küre, size kendinle, hayatınızla, geleceğinizle veya herhangi bir konuyla ilgili size 1 şey söyleyebilseydi, neyi bilmek isterdiniz? 

65 yaşımda ne yaptığımı merak ederdim. 65 yaş önemli diye düşünürüm hep. Ne çok yaşlısın ne çok gençsin, hala gezebilirsin hala çalışabilirsin ya da emekli moduna geçmişsindir. Görmeyi isterdim…

Evinizde yangın çıktı, sevdiklerinizi (ailen, evcil hayvanların vs) kurtardıktan sonra, tek bir şeyi kurtarma imkanınız var.  Neyi kurtarmak isterdiniz? Neden? 

Gitarlarım çünkü hepsinin anısı var.

Nasıl bir başarısızlık gelecekte başarılı olmanızı sağladı? Veya favori bir başarısızlık hikayeniz var mı? Size ders olmuş bir hikaye…

Başarısızlıkları başarısızlık olarak değil tecrübe olarak görüyorum.

O yüzden kendi hikayelerimde hangisi başarısızlık olarak tanımlanabilir bilmiyorum. Ama kendi göbeğimi kendim keserim modunda iş yapıyor olmam sanırım geçmişte başkalarına bağlı iş yapanların kötü tecrübelerinden kalma bir alışkanlıktır.

Yaptığınız en iyi yatırım ne?

9 yaşında bilgisayarda oyun oynamak yerine BASIC ile kod yazmayı öğrenmem ve 13 yaş civarında gitar çalmayı öğrenmem. Her ikisi de hayatıma büyük katkı sağladı. Üniversitede bu özelliklerle para kazandım, bugün ise içinde hem teknoloji hem sahne olan bir iş yapıyorum. Daha ne olsun…

Son 5 yılda, en çok hangi yeni düşünce, alışkanlık veya davranış biçimi hayatınızı değiştirdi? 

Merkür retrosu varken yeni ürün lansmanı ya da duyuru yapmıyorum :) Şaka şaka, çok zorundaysam retro olsa da yapıyorum.

İşin esprisi bir tarafa, eskisi kadar herkesle zaman geçirmiyorum ve bundan çok mutluyum. Gereksiz zaman harcadığımı düşündüğüm ortamlarda olmamaya özen gösteriyorum. Herkese de tavsiye ederim.

Zaman çok değerli, sonuçta paradan bile hızlı bitiyor, parayı harcamazsanız bitmez ama zaman durmuyor… Doğru yere harcamak lazım.

İş dünyasına girmeye hazırlanan veya yeni atılmış olan gençlere ne tavsiyede bulunursunuz? 

Büyük düşünsünler ve “Deli misin?” denen şeyleri yapmaya çalışsınlar.

Türkiye’nin ve hatta dünyanın hayal kuran ve büyük düşünen gençlere ihtiyacı var.

Sizi çok etkilemiş, herkese önereceğiniz bir kitap var mı? (iş kitabı, roman, şiir… herhangi birisi olabilir.) 

Ayn Rand’in Fountainhead (Hayatın Kaynağı) isimli kitabından çok etkilendim, özellikle girişimcilerin okuması gerekiyor. Ayrıca biraz klişe olabilir belki ama bence Ashlee Vance’in yazdığı Elon Musk kitabı da oldukça iyiydi.

Kendi sektörünüze özel (girişimcilik, yatırımcılık, yöneticilik, liderlik, danışmanlık) duyduğunuz kötü bir tavsiye var mı? 

Türkiye’de  girişimci olmayan kişilerin girişimcilik tavsiyelerinin tamamı kötü diye düşünüyorum, hangi birini söyleyeyim. 

Herhangi bir takıntınız, alışkanlık veya bir huyunuz var mı?

Çok takıntılı değilim ama mesela televizyonun sesini açıyorsam çift sayıda durmalı. Aynı mantıklı bakkaldan çikolata, cips vs alıyorsam çift sayı olmalılar. Dediğim gibi yanlışlıkla tek sayı olursa kriz geçirmem de çift sayı olmasını tercih ederim.

Kafanız karıştığında, odaklanamadığınızda veya her şey üzerinize doğru geliyor gibi hissettiğinizde ne yaparsınız? (Kendinizi nasıl rahatlatırsınız veya bu ruh halinden nasıl çıkarsınız?)

Eğer ofisteysem gitar çalmaya başlarım ya da telefonda Clash Royal oynarım.

Fotoğrafınızla birlikte anılmasını istediğiniz, hayata bakışınızı (en azından bir yönünüzü) anlatan bir söz paylaşabilir misiniz? (Sevdiğiniz bir söz, alıntı…) 

“Kader gayrete aşıktır” sözünü oldum olası çok sevmişimdir.

Kader gayrete aşıktır.


Bu röportaj Farketing Sohbetler’in bir parçasıdır. Farketing Sohbetler hakkında daha fazla bilgi almak için burayı, tüm sohbetlere bakmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.


twitter’da takip et: cturanli

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.