Faydalı bir araç: Google


  • Share on Pinterest

Çevremdeki insanlar bana bir şey sorduğunda sık sık, Google’a bakmalarını söylerim. Bu cevaptan hoşlanmazlar ama aradıkları cevap çoğu zaman Google’da vardır. Çoğu arayan aramayı bilmiyordur.

Benim Google’da sıklıkla kullandığım bir kaç arama yöntemi. Belki işinize yarar:

  • Tırnak işareti kullanırsanız, tam olarak aradığınız kelimeyi ararsınız. Örnek: "Can Turanlı". Can ve Turanlı kelimesi geçen siteleri değil, Can Turanlı kelimelerinin yanyana kullanıldığı siteleri bulur.
  • Bir kelimeyi ararken, aradığınız sonuçta spesifik bir kelimenin olmasını istemiyorsanız, "-" ile istemediğiniz kelimeyi yazabilirsiniz. Örnek: "Can Turanlı" -farketing. İçinde Can Turanlı geçen ve farketing kelimesi geçmeyen siteleri bulur.
  • Spesifik bir döküman tipini arayabilirsiniz. Örnek: pazarlama filetype:doc. İçinde pazarlama kelimesi geçen Word dökümanlarını bulur. Aynı şeyi mp3, pdf veya diğer dosyalar için de yapabilirsiniz.
  • OR kelimesi (büyük harfle yazılmış), bir kaç kelimeden birisini bulmanızı sağlar. Örnek: satış OR pazarlama. Satış veya pazarlama kelimelerinden birisini bulduysa, size sonuç olarak sunar. OR yazmazsanız, iki kelimenin de mutlaka içinde olduğu sayfalar aranacaktır.
  • En sık kullandığım özelliklerden birisi de site içerisinde aramadır. Örnek: “Can Turanlı” site:www.cant1.sg-host.com. Farketing’de içinde Can Turanlı geçen tüm sayfaları gösterir.

Daha fazlasını Google Cheats adresinde bulabilirsiniz.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.