Fütirist bakış – kitap ve gazeteler


  • Share on Pinterest

Tahminlerin doğru çıkması şart değil ama stratejilerimizin olması için bazı öngörülerimizin olması gerekiyor.

Üzerine düşündüğüm ve çok okuduğum gelecek öngörülerinden ilki, çok fazla düzenlemeden koyuyorum:

Bundan 10 yıl sonra basılı gazeteler ve kitaplar kalmayacak.
Tabii ki tamamen yok olmayacaklar.  Ben dahil birileri, kitabı elime almak, gazetenin kokusunu duymak, gazete sayfalarını çevirmek isteyecek. "…yerini hiçbir zaman alamaz" diyecek. Fakat yine de büyük bir grup dijitali kullanıyor olacak.

Gerçek 1: Değişim zaten başladı.
Amazon'un Kindle kitapları, yaptığı toplam kitap satışının %10'una ulaştı. Bu oran hem Kindle hem normal baskısı olan kitap satışlarındaki payı ama 245,000 kitaptaki payından bahsediyoruz.

Diğer yanda, kapanan, zarar açıklayan gazeteler, kimseye ulaşamayan, maliyeti yüzünden basılmayan kitaplar, dergiler.

Gerçek 2: İnternet/dijital yayıncılık, gazeteden daha kullanışlı.
Kitap içinde arama yapma, tüm kitaplarını, gazeteni yanında taşıma, beğendiğin kısımları saklama, arkadaşlarınla okuduklarını, beğendiğin kısımları kolayca paylaşma gibi sayısız özellik.

Gerçek 3: Fikisel hissi seviyorum, bahanesi eskidi.
İnternet'siz hayatı görmemiş olan yeni nesil çoktan doğdu. Ancak biz yaşlılar (yaşlılar burada, İnternet'le doğmamış olanları temsil ediyor), kitap okumanın zevki, sayfanın kokusu gibi şeylerden zevk alıyoruz ve dijitale geçişi biz ve bizim gibiler sadece geciktiriyor.

Gerçek 4: Dijitalde yazanlar için çok daha fırsat var.
Gücü elinde tutmak isteyenleri, basılı yayın devlerini bir yana bırakırsak, yazarlar için fırsat inanılmaz. Okuyucunla buluşma fırsatı. Gerçek anlamda. Kitabını sattın ama kime sattın? Seni beğenerek okuyan kişiye bir daha ulaşabilecek misin? Neden aracılarla gelirimi paylaşayım? gibi sorular ortadan kalkıyor. 

Olasılıkları düşününce, basılı yayının yerini İnternet'in ve mobil cihazların alacağını gösteren bir çok bulgu var. Daha fazla bulgudan, hatta rakamlardan da bahsedebilirim ama yazıyı çok fazla düzenlemeden size sorayım: 

Kitaplar ve gazetelerin 10 yıl sonraki geleceği hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.