Ne kadar hızlı okuyabilirsiniz?


  • Share on Pinterest

Hızlıokuma.com sitesinden

Ortalama bir insan, günde yarım saat ile iki saat arası okumak zorunda kalır. Bir insanın kitap, gazete, dergi, dosyalar, raporlar, evraklar, mailler vb… okumaya günde bir buçuk saatini ayırmak zorunda kaldığını düşünürsek, bu kişi ayda toplam 45, yılda da 540 saatini okumaya harcıyor demektir.

Hızlı okuma konusunda bir eğitime katılır veya egzersizlerini yaparsanız, 2 ile 4 kat daha hızlı okuyabiliyrosunuz. Bu bilimesel olarak ispatlanmış bir gerçek. Başka bir gerçek: 2 kat hızlı okumak için şu anki alışkanlığınızla ne kadar egzersiz yaptığınızın hiçbir önemi yok.

Yapmamız gereken, binlerce yıldır yapılanı bırakıp, yeni bir yöntemi öğrenmeye karar vermek. Başarı bildiklerinizi ne kadar geride bırakabildiğimizle alakalı. Yine aynı siteden:

İnsanoğlu çoğu davranışını öğrendikten sonra tekrarlar vasıtasıyla içselleştirir. Bilinçaltına atılan bu davranışlar beyin tarafından otomatik olarak yapılır. Kişi içinden gelen kuvvetli bir baskıyla belirli bir şekilde davranmak zorunda hisseder. İlkokuldan beri verilen eğitim sonucu okuyucular kelime kelime okuma alışkanlığını edinmişlerdir. Hızlı okumada amaç bu zararlı alışkanlığı ortadan kaldırıp yerine blok blok okuma alışkanlığını yerleştirmektir.

Fark yaratmakla ilgili mükemmel bir örnek. Yılda 270 saat kazanabileceğini veya 3 kat fazla yazı/kitap okuyabileceğini bilmek çok heyecan verici.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.