İş görüşmeleri hakkında bilmeniz gerekenler


  • Share on Pinterest


Bir kaç haftadır, iş görüşmelerine giriyorum. İş görüşmelerine gidenlerin dikkat etmesi gereken şeyler var. Bazılarını biliyordum ama bazılarının ne kadar önemli olduğunu, işe alan tarafında olunca daha iyi anladım:

Asla yalan söylemeyin.
Bir çok iyi şirket, sizi beğendikten sonra, referans kontrolü yapıyor. Mesela işten çıkarılmış olmanız, işverenin sandığınız kadar umrunda değil. Makul açıklamalarınız varsa, utanmadan söyleyin. Beğenildikten sonra yalan söylediğinizin ortaya çıkması harcadığınız tüm eforu boşa çıkarır.

İstikrarlı olun
İşverenin sorguladığı konulardan birisi çoğu zaman şu soruyla ilgili, “Gerçekten bu işi istiyor mu?”. Çünkü işveren, sadece potansiyele değil, niyete de önem verir. Sonuçta kimse yarın başka iş aramaya başlayacak birisini işe almak istemez.

Başka sıkıcı (iş arayan tarafından baktığımda sıkıcı) bir durum da, bir kandırmaca olmasa da (bazen niyeti anlamak için soruluyor) “Bir de şu pozisyon var onunla ilgilenir misin?” sorusuna ne söyleyeceğiniz. İlginizi çekse bile tavsiyem “Hayır” demeniz. Pozisyona ve görüşmenin durumuna göre tabii ki değişebilir yanıtınız fakat o pozisyon için çağrılmadıysanız, o pozisyonu alma şansınız zaten çok düşük.

Gülümseyin
İşte bu çoğu zaman, işe, pozisyona göre değişmez. Gülümsediğinizde bir çok ayrıntının önemi kalmıyor. Ve her zaman aslında ne kadar samimi, sıcak kanlı olduğunuzu göstermek için çok zamanınız olmayabilir. İnsanlar kararlarını çok kısa zamanda veriyorlar. Her zaman gülümsemeye çalışın.

Hazırlıklı olun
Çok da zor değil. Şirket hakkında biraz araştırma. Pozisyonla ilgili olduğunu düşündüğünüz daha evvelden kurguladığınız (uydurma olmayan) 3-5 örnek.

Daha çok var ama, heey şimdi düşündüm de bunlar pazarlamanın da kuralları değil mi?

Foto / CC

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.