Microsoft Xbox 360 zarar yazıyor


  • Share on Pinterest

BusinessWeek‘in haberine göre, Microsoft’un Xbox 360 oyun konsolunun birim maliyeti $470, satış fiyatı ise $399. Satış paketinden çıkan diğer aksesuarın maliyetiyle birlikte ($55), Microsoft, sattığı her üründe $129 zarar ediyor.

Büyük resme bakmazsak, direkt zarar. Asıl karın oyunlardan geldiğini ve bir kaç oyun ile Microsoft’un başabaş geldiğini gözönünde bulundurursak, doğru bir yaklaşım.

Sattığınız bir ürünün arkasından, ilişkili bir çok ürün satabilecekken, ilk baştan kar etmeye çalışmak ancak rekabetin olmadığı bir ortamda akıllıca bir yaklaşım olabilir.

Öte yandan, Xbox’ın eski versiyonun fiyatının $299 olduğu düşünüldüğünde $399 dolar hala oldukça yüksek. Belki mümkün değil ama akıllıca bir hareket, başlangıç zararını daha da aşağıya çekmek olabilir mi dersiniz?

Cevap tamamen arz talep dengesiyle ilgili. Fakat bakılması gereken fiyatı aşağıya çektiğinizde, sadece konsol satışının artıyor olması değil, aynı zamanda asıl karı getiren oyun satışlarının da artacak olması.

Sizce etrafımızda bu modelle çalışabilecek başka ürün/servisler var mı? Kendisinden değil, servis, aksesuar, bakım ve ilişkili şeylerden para kazandırabilecek ürün/servisler?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.