Nedir ürünü konuşmaya değer kılan?


  • Share on Pinterest

Yeni bir girişim üzerine çalışıyoruz.  Henüz projeden bahsetmek için çok erken ama her projeyle insan bazı şeyleri baştan düşünüyor.

“Nedir bir ürünü farklı kılan, konuşmaya değer kılan?” sorusunun yanıtını arıyoruz sürekli. Karşımıza çıkan özelliklerden bazıları aşağıda.

Detaylar.
Moleskine defterler çok sıradan gibi görünürler ama bir çok şey bir araya gelince, yanda duran defterden çok farklı hale gelirler.

Duygulara hitap et
Müşteriler ürünümüzü kullanırken nasıl hissediyorlar. Farklı ve özel mi hissediyorlar yoksa hiçbir şey hissetmiyorlar mı? Apple kullanmak bir zamanlar özel hissettirirdi kendimi.

Moda
Sıradan şeyleri moda haline getirmek mükün. Biraz tasarım, biraz farklılaşma. Sıradan ürünleri tasarım ürünleri haline getiren OXO ürünleri mesela.

Basitleştirme
Hayatı kolaylaştırma. Ne kadar basit o kadar iyi. İnsanlar kullanırken ne kadar kendilerini rahat hissediyorlarsa, o kadar size bağlanırlar. Kimileri sevmese de Twitter, Facebook’tan çok daha basit ve kullanması kolay, özellikle söyleyecek bir şeyiniz varsa.

Sosyal obje (favorim)
İnsanlar öyle ya da böyle ürünümüzü sahipleniyorlarsa, o ürün hakkında konuşmak istiyorlar.

  • iPhone sosyal obje: iPhone üzerine konuşuyorsunuz çünkü bir sürü yeni aplikasyon var.
  • WordPress, tumblr, blogger da sosyal obje:  Üzerine konuşup dolaylı olarak blog altyapı sağlayıcımızı destekliyoruz. “Çok güzel bir site, nasıl yaptın blogunu?”…
  • Foursquare sosyal obje. Taksim’in ‘mayor’ı (belediye başkanı) oldum…
Bir çok ekleme yapılabilir bu maddelere elbette ama yeni projemizde bunlar üzerine çalışıyoruz.
Siz nelere önem veriyorsunuz, kendi projeleriniz için veya kendiniz için?
 
foto: behance

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.