Pazarlamanın halkaları


  • Share on Pinterest

Seth Godin, pazarlama hatta girişimcilik ile alakalı çok güzel notlar içeren bir yazı yazmış. Pazarlama nedir veya Girişimciler neyle uğraşır diye soranlara yanıt niteliğinde.

Benim tercümemle:

Bir çok amatör pazarlamacı pazarlamanın son halka olduğuna inanır. Pazarlama = reklam.

Son halka
Bu halkada pazarlamanın görevi sistemin/patronun size verdiğini almak ve trend yaratmak, duyurmak ve bağırmaktır. Bu bir çok politikacının, sigorta şirketinin, finans kurumunun, bilgisayar üreticisinin ve hemen herkesin yaptığı şeydir.

Üçüncü halka
Bir sonraki halkının kaldırma etkisi çok daha yüksektir. Bu halka, anlattıklarımızla ilgilenen kabilede yankı yaratacak bir hikaye anlatmaktır. Hizzaya girmek, dünya görüşlerini anlamak, farklıyı benimsemek ve yükseltme eylemidir.

Bu halkadaki akıllı pazalarlamacılar, ürünlerinin herkes için olmadığını kabul ederler fakat bazı insanların ürünlerine aşık olması için ellerinden geleni yaparlar.

İkinci halka
Bir sonraki halka kolaylıkla gözardı edilebilir. Bu halka, ürün/servis etrafındakileri değiştirme, yeteri kadar kullanışlılık olmasını, destek verilmesini sağlamakla alakalıdır. Bu halka ürün/servisle ilgili tüm algıyı değiştirebilir. Zappos bunu ayakkabılar için yaptı. Ikea  mobilya ve montaj yaklaşımıyla tam ters yöne giderek başardı.

Pahalı bir restorana gittiğinizde, şefin pişirdiğinden çok daha fazlasını alıyorsunuz. Yani, ürünler ve servisler sadece onlara eşya gibi davranırsanız öyledirler.

En iç halka
Ve en içteki halka ürünün servisin kendisidir. Satmaya çalıştığınız şeyin kendisi iletişimini yapabildiğinde, kayda değer, konuşmaya değer olduğunda, oyunu değiştirdiğinde… pazarlama çok daha kolay olur.

Tabii ki bu pazarlamayı baştan, ürünü/servisi ortaya koyduğunuzda yaptığınız için kolaydır. Sizi bağırma derdinden ve giderlerinden kurtarır.

Şüphe duyduğunuzda, pazarlamanız çalışmadığında, yanıt kolay. Bir iç halkaya geçin.

Kaynak: Seth Godin – Circle of marketing

Yeni bir projeye, işe kafa yorarken, kendimize sormalıyız:

Her şeyden önce, ürünün/servisin kendisine yeterince kafa yoruyor muyum?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.