Pazarını yaratan markalar


  • Share on Pinterest

Dün, Cinebonus, BurcBeach, Mac, NuPera gibi çok başarılı işletmelerin sahibi Mars Entertainment Group’un sahibi Muzaffer Yıldırım’ı tanıma fırsatı buldum. Yıldırım’dan düşündürücü bir cümle:

Hep fark yaratan sıradışı işler yapmaya çalışıyoruz. Girdiğimiz işlerde de standartları elimizden geldiğince yüksek tutuyoruz. Böylelikle bizden sonra gelenlerin, fark yaratma şansı kalmıyor.

Önemli 2 ders var burada:

Pazarı kendin tanımla
Spor salonu pazarına ilk giren MEG (Mars Entertainment Group) değil. Hillside, gibi başarılı spor salonları zaten vardı. Fakat MEG yüksek standartlar ile farklılaşıp MAC Spor Merkezleri’yle yeni bir pazar yaratıyor. Zincir tasarım spor merkezi pazarı.

Standartları yüksek belirleyerek giriş bariyeri yarat

Sinema pazarına ilk giren de MEG değil. Fakat MEG piyasadakilerden bariz daha yüksek bir standartı yakalıyor. Rakipler artık MEG’den daha iyisini yapsa bile, farklılaşmaları mümkün değil. Mars Entertainment Group, zincir modern, teknolojik sinema merkezi pazarının lideri.

"Türkiye’deki en iyi marka ne?" diye birkaç farklı pazarlama dergisi, bir kaç kez sormuştu. Aklıma o zamanlar bir marka gelmemişti. Mars Entertainment Group bu markalardan birisi olabilir, ne dersiniz?

[Farketing notu]: Taklit edilemeyen markalar, kendi pazarını kendi yüksek standartlarıyla tanımlar.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.