Segmentasyon ne zaman çalışmaz?


  • Share on Pinterest

Pazarlamada etkili olduğu bilinen yollardan birisi segmentasyondur. Belirli bir kitle seçersiniz, tanıtımınızı, aktivitilerinizi, ürününüzü bu gruba kitleye göre özelleştirirsiniz. Çoğu zaman hedeflediğiniz kişinin listesi bile elinizde vardır. Fakat buna rağmen segmentinizdeki müşterilere istediğiniz gibi etkili ulaşamazsınız.

Bankalara bakalım mesala. Ellerinde müşterilerinin adları, soyadları, adres bilgileri vardır. Ellerinde böyle bir kaynak varken, neden çok daha fazla maliyetli olan televizyonla iletişime geçmek isterlerler? Örneğin potansiyelleri 1 milyon kişi ve bunun 100bin’ini hedefliyor iken, neden 30, 40 milyonın izleyeceği pahalı bir reklam hazırlarlar? Örneğin
neden bu kişilere özel bir mektup atıp, onları etkilemeyi denemezler, üstelik çok daha ucuza?

Bunun bir kaç yanıtı olabilir fakat televizyon veya kitlelere ulaşan reklamı seçmelerinin nedeni, ürünün kendi kendini pazarlayamayacak durumda olmasıdır. Yani hedef kitledeki 10 kişiye ürünü anlattığınızda, bu kişilerden hiçbiri diğer insanlara bu ürünü anlatmıyordur.

Bu yüzdendir ki, firmalar uzun zamandır, ürünlerini/servislerini anlatmaya, paylaşmaya değer yapmak yerine, reklam yoluyla herkese anlatarak, ürünlerini/servislerini satmaya çalışıyorlar.

[Farketing notu]: Segmentasyon ancak o segmentin içerisinde ağızdan ağıza yayılacak bir ürününüz/servisiniz varsa çalışır.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.