Şirket performansını nasıl artırırız?


  • Share on Pinterest

İnsanların performansını artırarak.

İstediğimiz kadar iyi stratejiler kuralım, istediğimiz kadar iyi insanları işe alalım, ekibimiz en iyi performansını göstermiyosa en iyisini yapamayız.

En iyisi için ise tek şart değil ama sürekli öğrenmek şart.

Sadece yeni şeyler öğrenmek değil, öğrendiklerimizi sürekli tekrar etmek. Öğrendiğimiz doğru şeyleri.

Aynı bir profesyonel yüzücü gibi. Sürekli aynı ve doğru hareketleri tekrar edip, sürekli antreman yapmak. En iyi performans için.

Mesela 100 kişilik bir şirkette 1 kişi bile şirketin ne yapmaya çalıştığını bilmiyorsa, sorun var demektir. Çözmesi nispeten kolay. Şirketin yöneticileri olarak her fırsatta tekrar ederek bunu öğretebiliriz.

Peki, insan kaynakları, satış departmanı, pazarlama departmanı… her gün alınan birçok stratejik kararı ve niye yaptığımızı herkese detaylıca tekrar tekrar anlatma fırsatımız yeterince yoksa? Birimlerin stratejileri ve doğru işleri ekiplerine aktarmasını nasıl başarabiliriz?

Şirketler için ‘ham’ bir fikir:

Bir uygulama veya mevcut bir uygulamanın eklentisi veya klasik bir google sheets anketi…

Şirket stratejisi veya şirketin stratejik kararlarıyla ilgili kısa testler sunan bir test. Şirket yöneticileri soruları hazırlar, çalışanlardan farklı zamanlarda bu testleri yanıtlamaları istenir.

Şaşırtmalı değil, öğretici sorular.

Gerekiyorsa, ‘doğru-yanlış’ soruları…

Zaman sınırı olmayan ölçmeyi değil, öğretmeyi hedefleyen testler ki çalışan yanıtı bilmiyorsa yanındakine sorup doğrusunu öğrenebilsin

….

Ne diyorsunuz?


twitter’da takip et: cturanli

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.