Siz yokken neler oluyor?


  • Share on Pinterest

Her şeyi yaşadıklarımıza göre değerlendiriyoruz. Geçen gün konuşuyorduk “Acaba arkadaşlarımızın arkamızdan söylediklerini duysak, hiç arkadaşımız kalır mı?”  Paranoyak olmaya gerek yok şüphesiz ama her şeyi içinde olduğumuz duruma göre değerlendiriyoruz, olmadığımız duruma göre değil. Oysa, bizim olmadığımız durumlarda, arkadaşlarımız, tanıdıklarımız farklı davrandığı gibi yaşananlar da farklı olabiliyor.

Muhtemelen bu yüzden birçok anne baba, “benim çocuğum asla böyle yapmaz” diyor.

İlişkili bir durumu dün yaşadım. Taksim’de bir restoranda işletmenin başarılı vejeteryan yemeklerinden sipariş verdik. Yemek, mekan her şey iyiydi. Bir tek müzik… Televizyonda Power Türk’te Demet Akalın şarkıları.

Kimsenin müzik tercihine bir şey diyemem ama sakin ve sohbete uygun öyle bir mekana bu müzik uygun değil diye düşünerek, garsondan müziği değiştirmesini rica ettim. Garson, müzik sisteminde sorun olduğunu söyledi, kanal değiştirmeye uğraştı fakat başarılı olamadı! 1 saat boyunca bangır bangır şarkılar eşliğinde yemeğimizi yedik.

Kalkmamıza yakın, işletme sahibi olduğu tavırlarından belli bir beyefendi geldi ve “Bu ne ya” deyip müziği tak diye değiştirdi.  Son dakikalarımızı hoş bir müzikle geçirdik.

Bu beyefendiye sorsalar, ne tür müzikler çalıyor mekanınızda diye, eminim Demet Akalın ve Power Türk’ten bahsetmeyecektir.

Hemen sorular sormaya başladım:

  • İş yerinde ben yokken/olmazsam neler oluyor/olur?
  • İnsanlar/çalışanlar benim olduğum ortamda farklı mı davranıyor?
  • Olmadığım ortamda işlerin istediğim şekilde gitmesi için neler yapabilirim?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.