Tanışma sunumları


  • Share on Pinterest

Hep başıma geliyor. Bir şirket geliyor, kendini tanıtıyor, sonra satmak istediği fikri ürünü anlatıyor. Fakat tanıtım kısmı o kadar uzun sürüyor ki, asıl konuya konuşacak vaktimiz kalmıyor.

Tanışma sunumu yapsaydım önerileri:

Kendi hikayenizi kısa tutun.
10 yıldır piyasada olduğunuz ve kaç noktada iş yaptığınız önemli olabilir fakat nasıl bugüne geldiğinizin tüm detayları sıkıcı olabilir.

Asıl konuya çabuk geçin.
Başka ne işlerle ilgilendiğiniz, uzmanlığınız veya hikayeniz için anlamlı olabilir fakat karşı tarafın ilgilenmediği konular odaktan uzaklaşmanıza neden olur.

Konuya hakim olun.
Belki söylemeye gerek yok ama yine de tekrarlamakta fayda var. Tanışma sırasında müşterinin detaylarını bilmek isteyeceği bir konu için "Bilmiyorum, öğrenip döneyim" demek pek şık bir hareket değil.

Sunumu bir kişi yapsın
Anlatmak istediğinzi farklı konular, farklı uzmanlar olabilir fakat bu bir tanışma sunumu. Sürekli ton değiştirmenin, detaylara girmenin zamanı değil.

Sunum 30 dakikayı geçmesin.
Sunum yaptığınız kişilerin kafalarında bir sürü iş olduğunu unutmayın. 30 dakikadan sonrasının pek ilgi çekici olmadığına emin olabilirsiniz. Ve en önemlisi satış kısmı sunumun son kısmında olduğuna göre ilgiyi dağıtmak akıllıca olmaz herhalde?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.