Televizyon reklamı kim izliyor? II


  • Share on Pinterest

Sanırım bir önceki yazıma gelen yorumları cevaplamam gerekiyor: Bir önceki yazıdan:

Televizyonda izlediğimiz dikkat çekici ve konuşmaya değer reklamları bir yana bırakın………. büyük şirketlerin milyonlarca dolar harcayarak zorla izlettikleri pahalı reklamlar dışında fark etmediğimiz yüzlerce reklam var.

İyi anlatamadığımı düşünerek:

  • Yukarıdakilerin dışında kalan reklamlar: Sıkıcı, kayda değer olmayanlar. Evde olduğum 5 akşamın 3’ü tüm reklamlara anlamsız ben de bakıyorum. Çoğunu kimseye anlatmıyorum; siz de anlatmıyorsunuz.
  • İzlemekten bahsediyorum, fark edip, anlayıp, benimsemekten değil.
  • Sıradan = sıkıcı reklamları izleyip, benimseyip, etkilenebilecek muhtemel kişiler: sosyal olmayan, her reklamı defalarca izleyecek kadar zamanı ve enerjisi olanlar. Başka türlü etkileyici olmayan bir reklam nasıl bir insanı etkileyebilir? Sıradan bir reklamı sosyal olduğunu bildiğiniz hangi kişi defalarca izliyor? (Sihirli sözcük: sıradan)
  • Muhtemel kişilerin, çoğunluğu oluşturmasından endişeleniyorsanız, sorulması gereken: Türkiye’deki çoğunluk sizin hedef kitleniz mi? ATV’de dizi izleyen 10 milyon kişi vay canına mı, NTV’de tarım böceklerini izleyen 10bin kişi mi? Evet ürüne göre değişir.
  • Televizyon reklamı çoğunluğa ulaşmak için hala en etkili yol evet ama çoğunluk hedef kitlemiz değil. P&G iseniz, garanti olsun herkes görsün diyorsanız, X adet kişi kazanmak için 1 milyon YTL harcamak nasıl etkili olarak nitelendirilebilir? X YTL’ye kaç kişinin reklamınızı gördüğü değil, kaç kişinin bir aksiyon almaya karar verdiğidir, mühim olan.
  • Tekrarlıyorum: Sıradan, konuşmaya değmeyen ve milyonlarca YTL harcanıp zorla kafamıza kazıtılan zorlama/pahalı reklamlardan bahsetmiyorum. Geri kalanın büyük bir çoğu sadece işi olmayanlar tarafından izlenir ve onlar çoğumuzun hedef kitlesi değil.

Son olarak: Fikirlerime katılıp katılmadığınız umrumda değil burayı okuyanların da değil, umrumda/umrumuzda olan yaptığınız yorumlarla bana veya diğer okuyuculara neler kattığınız.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.