İteyim mi cekeyim mi?


  • Share on Pinterest

Kafam bir şeylerle meşgul olduğundan olacak, bir ofis ya da dükkan kapısının önüne geldiğimde, üzerinde yazıyor olmasına rağmen, çoğu zaman kapıyı itecek miyim yoksa çekecek miyim bilemem. Yaşadığım birkaç örneğe bakarak, şöyle bir varsayımda bulunabiliyorum. Bir çok kapının üzerine yerleştirilmiş "itiniz/çekiniz" yazısı doğru yerde olmuyor.

Bu işaretler genellikle hemen kapı kolunun üzerinde, bel hizzasına yerleştiriliyorlar. Oysa, eğer yere doğru bakarak yürümüyor, otomatik olarak tuttuğunuz kapı koluna bakmıyor ya da kapıya yaklaşmadan kapının üzerindeki yazıları okumuyorsanız, kapının önüne geldiğinizde, "itiniz/çekiniz" yazısını hemen farketmeniz çok kolay değil.

Danone, Coca-Cola gibi bir çok büyük şirket bu konuyu en önemli pazarlama stratejilerinden birisi olarak benimsemiş durumda. Satış ve pazarlama çalışanlarına ‘Merchandising’ başlığı altında bir çok eğitim veren Danone diyor ki: "Eğer bir rafta ürün görünmüyorsa, o ürünün satmaz." Örneğin, bir çocuk ürününü çocuğun göremeyeceği bir üst rafa koyarsanız, o ürünü çocuğa satamazsınız.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.