Nasıl bir uzman arıyorsunuz?


  • Share on Pinterest

Başarının iyi bir ekipten geçtiğine inananlardansanız, takımınıza kimleri alırdınız? Deneyimli ve hata yapmayacak insanları mı?

Büyük şirketlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan birisi bu olmalı: Paramız varsa, işin uzmanlarını alalım. Bir sürü danışman, bir sürü tecrübeli insan.

Sorun değil ama uzman/deneyim tanımında sorun var: Başarılı olmuş işleri bilen, bunları tekrar hayata geçirebilen, başarısızlıkları bilip bunlardan uzak duran kişi/şirket. Genel tanımın aşağı yukarı böyle olduğunu söyleyebilir miyiz?

Böyle ise, bir kaç soru: İlk uçan kimdi? I-pod’dan önceki mp3’ler neden başarılı olmadı? James Dyson fikrini zamanın üreticilerine götürdüğünde neden reddedildi? Yukarıdaki uzman tanımı bunlardan hiçbirini başaramazdı.

Belki de yukarıdaki "uzman" tanımına, başarısızlıklardan kolay kolay ders almayan ve sadece olayları/uygulamaları değil, fikirleri de iyi bilen kelimelerini eklemek daha doğru olur.

[Farketing görüşü]: Bir uzmanlık/deneyim arıyorsanız, işin ne kadar iyi biliniyor olması kadar, farklı ve yeni(veya eski) fikirleri denemeye olan yatkınlığa da bakmalısınız.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.