İyi olan ne zaman kazanır?


  • Share on Pinterest

Başarı rasgele mi yoksa iyi olan hep kazanıyor mı? Fast Company makalesinden:

Duncan Watts, 2 arkadaşıyla birlikte 48 bilinmeyen müzik parçasını, oluşturdukları bir ‘online’ müzik sitesine yerleştiriyor.

1400 katılımcı tutuluyor ve katılımcılardan şarkıları değerlendirmeleri isteniyor. Bir gruptan diğerlerinin değerlendirmelerini görmeden şarkıları değerlendirmeleri isteniyor. Bu grup nispeten eşit değerlendiriyor. Yani çok büyük yığılmalar yok. Katılımcıların bir kısmı 8 gruba ayrılıyor. Ve bu grubun içinde bulundukları grup üyelerinin değerlendirmelerini görmelerine izin veriliyor.Böylelikle beklenen oluyor, katılımcılar birbirlerinden etkilenerek bazı şarkıların çok daha popüler olmasını sağlıyor.

Asıl enteresan olan ise bu değil, bu 8 grupta en iyi ve en kötü olan şarkılar tamamen farklı. Mesala bir grupta birinci olan şarkı başka bir grupta 40. sıralamada oluyor. Watt’ın öngörüsü şarkıların başarısının sadece yarısı gerçekten şarkının iyi olmasıyla alakalı. Genel olarak en başarılı olanlar diğer gruplarda da çok başarısız olmuyor veya çok başarısız olanlar hiçbir zaman çok başarılı olmuyorlar fakat geri kalan her olasılık mümkün. Çünkü ilk olumlu oy alan şarkıların daha fazla oy alması çok olası.

Araştırmadan çıkarılabilecek 2 pazarlama görüşü:

  1. Başarı için iyi olmak şart. Kötüyseniz nerdeyse hiç şansınız yok.
  2. Rekabet varsa ilk olumlu oyları almak önemli. İlk iyi oy almaya başlamış olan en hızlı ilerliyor.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.