• Share on Pinterest

Bir ton fikir, bir ton kafa patlatma. Başlama kararı. Sonra bir ton ekstra kafa patlatma. Uzun toplantılar. Bir ton karar. Başlamadığımız sürece hepsi boş. Hiçbir değeri yok.

Uzun süre üzerine çalıştığımız projenin sonuna geldik. Bir değer ürettik çünkü başlayabiliyoruz.

www.driveyoyo.com

Bizim için artık bu değeri insanlara anlatma zamanı.

Fikir:
Üye olup kartınızı alıyorsunuz, arabaya ihtiyacınız olduğu anda boşta olan bir YOYO arabasını İnternet üzerinden kiralayıp kullanabiliyorsunuz. İster bir kaç saatliğine, ister daha uzun süreyle.

Arabanın kapılarını kartınızla açıyorsunuz. Çalıştır düğmesine basıp arabanızı çalıştırıp yola çıkabiliyorsunuz, anahtara ihtiyacınız yok. Benzininiz bitince, benzin istasyonlarından ücretsiz doldurabiliyorsunuz. Kullandığınız kilometreye göre otomatik ücretlendirme kartınıza yansıyor.

Çok yaygın olması gerekiyor ki her ihtiyacınız olduğunda taksi veya kendi arabanızı kullanmak yerine YOYO’yu kullanabilin. Biz şimdilik İstanbul’da 8 noktadayız. BMW ve MİNİ’lerimizi teker teker lokasyonlara göndermeye başladık.

Ekip
Bu fikir yurtdışında zaten uygulanmış bir fikir. Zipcar yıllardır başarıyla yapıyor bunu. Yıllarca para kazanamamışlar ama fikir şahane.

Fikrin iyi olması değil, fikri hayata geçirmek mühim olan.

Bizim şahane bir ekibimiz var.

Berkman Çavuşoğlu, genel müdür, kurucu ortak
15 yıla yakın zamandır çok yakın arkadaşım, pazarlama, iş yönetimi konusunda çok deneyimldir. Digiturk’te pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak uzun bir süre çalıştı. Türkiye’nin en büyük ve en çok sövülen şirketlerden birisinin genel müdür yardımcılığını (ben çok sövdüm) yapmak bana göre onu muhteşem bir genel müdür yaptı. Her şeye burnunu sokan, mükemmelliyetçi bir genel müdür, teknoloji şirketi olacağız diye yola çıkan YOYO için çok çok önemli.

Yavuz Barkın, kurucu ortak
Markapon’da bir proje üzerine çalışırken tanıştık. Sanırım yaklaşık 1 yıl önce. Tesadüf o ki, bir süre önce Yavuz da aynı projeyi incelemiş hatta isim filan dahi araştırmış. Benim için ilk önce önemli herkesi tanıyan adam. Sonra, eski Borusan Otomotiv satış direktörü, Sixt bölge bayisi. Özetle, araba ve iş modelleriyle ilgili çok çok şey bilen adam. O olmazsa YOYO olmaz.

Ben mi? Ben takılıyorum. Sürekli fikir verip bunu böyle yapalım, şöyle yapmayalım… Yerime bir günde, twitter’dan 1000 kişi bulunur. Ama ben bu projenin konektörüyüm. Aynı fikri düşünmüş, 3 kişiyi bir araya getirdim, aynı fikre ve bize inanıp yatırım yapacak bir melek yatırımcı buldum, Tunç Yalgın. Bir tek diğer melek yatırımcımız, Bora Samman benle alakalı değil. Olsun. Büyük aferin bana.

Bakmak isterseniz: www.driveyoyo.com

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.