Duygu Öktem ile sohbet

Duygu Öktem ile sohbet


  • Share on Pinterest

Duygu Öktem kimdir?

Yatırımcı / mentör

Slicon Valley’de ‘startup’lara yatırım yapan, Do Ventures’un kurucu ortağı. Bilgisayar mühendisi. Teknoloji yönetimi üzerine master yaptı.

Turkiye’deki ilk kurumsal hızlandırma programı Türk Telekom Pilot’u kurup, erken aşamadaki 22 ‘startup’a yatırım ve mentörlük yaptı.

Son dönemde, Chobani Startup Programı, Founder Institute Silicon Valley, United Nations Clean Tech, Telefonica Wayra UK, Startupbootcamp Istanbul gibi start-up odaklı oluşumlarda görev aldı ve mentör olarak yüzlerce start-up’a destek oldu.

Twitter
Linkedin


Nasıl bir başarısızlık gelecekte başarılı olmanızı sağladı? Veya favori bir başarısızlık hikayeniz var mı? Size ders olmuş bir hikaye…

Çok sevdiğim bir arkadaşımla ortak iş kurma kararı almıştık ancak yürümedi. O zaman anladım ki,

çok iyi arkadaş olmak, çok iyi iş arkadaşı (ortak) olmanın garantisi değil.

Bir gün uyanıp sahip olmadığınız bir yetenek sahibi olabilseydiniz, bu yetenek ne olurdu? (Süper güçler dahil)

İstediğim yere ışınlanabilmeyi isterdim. Çok fazla seyahat ediyorum, ışınlanmak hayatımı kolaylaştırırdı.

Eğer kristal bir küre, size kendinle, hayatınızla, geleceğinizle veya herhangi bir konuyla ilgili size 1 şey söyleyebilseydi, neyi bilmek isterdiniz? 

Bitcoin’in gelecegini ☺

Evinizde yangın çıktı, sevdiklerinizi (ailen, evcil hayvanların vs) kurtardıktan sonra, tek bir şeyi kurtarma imkanınız var.  Neyi kurtarmak isterdiniz? Neden? 

Eşimle flört ettigimiz yıllarda Istanbul’daki bir kafede, o kafenin bir geleneği olarak bir peçete üzerine dileklerimizi yazmıştık. Ama ikimiz de birbirimizin anlamadığı dillerde (Ablam günlüğümü okuyamasın diye çocukken icat ettigim bir dil var☺) Birbirimize söylemeden hayatımızı birleştirmeyi dilemişiz. O peçete evde çerçeve icinde duvarımızda duruyor. Onu kurtarırdım. 

Internetten alışveriş yapıyor musunuz, e-ticaret sizce küçük esnafın ne kadar hayatına girecek? 

Tum alışverişimi internetten yapıyorum diyebilirim. E-ticaret artık durdurulamayacak bir trend, çok çok daha büyüyecek.

Yaptığınız en iyi yatırım ne? (Zamanla alakalı olabilir, parasal bir şey olabilir, eğitim olabilir…) 

Oğlum. Kadınlar için hamilelik ve sonrası gercekten zor süreçler ancak hepsine değiyor.

Son 5 yılda, en çok hangi yeni düşünce, alışkanlık veya davranış biçimi hayatınızı değiştirdi? 

San Francisco’ya taşındıktan sonra, zamanın kıymetini çok daha iyi anladım. Burada en kıymetli şey zaman ve onu nasıl harcadığınız çok önemli. Zaman yönetimim tamamen değişti.  

İş dünyasına girmeye hazırlanan veya yeni atılmış olan gençlere ne tavsiyede bulunursunuz? 

Ne iş yapıyorsanız onu en iyi siz yapın.

işiniz kağıtlara zımba basmaksa, en düzgün ve hızlı zımbayı basan kişi olun. 

Sizi çok etkilemiş, herkese önereceğiniz bir kitap var mı? (iş kitabı, roman, şiir… herhangi birisi olabilir.) 

Bir değil 3 kitap: Masao’nun Kılıçsız Samuray‘ı, Ben Horowitz’in Hard Thing About Hard Things’i, hem mentörüm hem arkadaşım hem de oğlumun koruyucu annesi Magdalena Yeşil’in Power Up’ı. Ayrıca Peter Drucker’ın tüm kitapları harikadır. 

Kendi sektörünüze özel (girişimcilik, yatırımcılık, yöneticilik, liderlik, danışmanlık) duyduğunuz kötü bir tavsiye var mı? 

“Önce Turkiye’de büyü, pazarı test et. Sonra dünyaya açılırsın.” Girişimcilerin ilk günden, global düşünmesi gerektiğini savunanlardanım. Her pazarın dinamiği farklı ve global bir ürününüz varsa lokalde büyümeye çalışmak size vakit ve kaynak kaybettirir.

Herhangi bir takıntınız, alışkanlık veya bir huyunuz var mı?

Çok ileri boyutta olmasa da simetri takıntım var. Bir restorana gittim diyelim. Duvardaki tablo eğikse içim rahat etmez, mutlaka düzeltirim.

Kafanız karıştığında, odaklanamadığınızda veya her şey üzerinize doğru geliyor gibi hissettiğinizde ne yaparsınız? (Kendinizi nasıl rahatlatırsınız veya bu ruh halinden nasıl çıkarsınız?)

Kickbox. Senelerdir yapıyorum. Odaklanmamı ve kafam karışıksa netleşmemi sağlayan tek şey.

Fotoğrafınızla birlikte anılmasını istediğiniz, hayata bakışınızı (en azından bir yönünüzü) anlatan bir söz paylaşabilir misiniz? (Sevdiğiniz bir söz, alıntı…) 

“If there is a will, then there is a way”
Eğer istek varsa mutlaka bir yolu vardır.


Bu röportaj Farketing Sohbetler’in bir parçasıdır. Farketing Sohbetler hakkında daha fazla bilgi almak için burayı, tüm sohbetlere bakmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.