Gartner ‘Hype Cycle’


  • Share on Pinterest

559px-Gartner_Hype_Cycle

95 yılında Gartner araştırma firması tarafından yaratılmış Hype Cycle, yeni teknolojilerin ve buluşların izledikleri seyri anlatıyor. Teknolojiler ilk hayatımıza girdiklerinde herkes heyecanla onlara saldırıyor. Tabii ki anlayabilen herkes.

RSS, CRM, WOM, e-ticaret, mobil, 'open source', ERP, kullanıcının ürettiği içerik (UGC), web 2.0, bloglar…

Başlangıçta, herkes onlardan bahsediyor, her yerde onları dile getiriyor. Öyle hızlıca yükseliyor, çevremizi sarıyorlar ki, insanlar bu teknolojilerin, buluşların, herkesin hayatını tamamen değiştireceğini sanmaya başlıyorlar.

Değiştirmiyor.

Bu ilk aşama bitiyor ve görünürlük azalıyor. Ve insanlar bir sonraki teknolojiye bir sonraki fikre atlıyorlar.

Oysa bu fikirlerden bazıları gerçekten anlamlı. Bazı firmalar, bazı girişimler için. Doğru olanları benimseyip, kullanmaya başlayanların hayatı gerçekten değişebiliyor. Yeter ki bunlara bir trend olarak değil, bir değer olarak bakabilsinler. Bakabilelim.

Sanki web 2.0, ve sosyal medya grafiğin 2. kısmına geçmiş durumda. Yavaş yavaş onlardan daha az duyacağız, herkes onlardan bahsetmeye devam etmeyecek fakat birileri gerçekten bunlardan faydalanmaya başlayacak. Aynı CRM'den artık eskisi gibi bahsedilmiyor olması ama birilerinin CRM'den artık ciddi olarak faydalanmaya başlamış olması gibi…

Ne düşünüyorsunuz, sosyal medya, web2.0 veya bloglar grafiğin neresindeler?

[Farketing notu]: Mühim olan trend değil, trendin sunduğu değerdir.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.