Ekonomik krize bakış


  • Share on Pinterest

Emergency
Cumartesi günü, en sevdiğim arkadaşlarımdan birisi olan, diş doktoru olarak çalışan Ahmet'e diş kontrolü için gittik. Dişlerim hakkında harika şeyler söylemedi ama yaşadığımız kriz hakkındaki görüşünü işverenlerin duyması lazım. En azından bazılarının.

Akbank'ta 1,000+ kişi işten çıkarıldı, 700 kişilik Digiturk'ten 110 kişi bu Cuma günü işten çıkarıldı ve bir çok firma da aynı yolda ilerleyecek gibi.

Sözde önlem alıyorlar. Krizi önlemek için.

Ben olsam stres altında panikle ne yapardım bilmiyorum ama Ahmet'in söyledikleridir söyleyeceğim, bundan sonra, ortada çok ciddi bir durum yokken yapılan işten çıkarmalarla ilgili olarak:

"Sen de yanında çalışanları işten çıkar şimdiden, kriz çok yakın" dedi bir arkadaşım. Düşündüm ama niye şimdi çıkarayım? Neden kriz geliyor diye şu anda beni finansal olarak çok etkilemeyecek birisini bugünden işsiz bırakayım? Gerçekten gerekirse, gerektiği zaman işsiz bırakırım. 2 ay veya daha ne kadar varsa neden işsiz kalsın insanlar…

Ahmet'in söylediklerini biraz düşündüğümde: Evet, piyasalar iyi gitmiyor ama Akbank ve Digiturk gibi kar eden firmalarda insanların işten çıkartılması, ancak fırsatçılıktır.

Ve asıl kriz belki de, korku ile "SADECE KENDİNİ" kurtarma/kurtulma çabasıdır.

Not: Bu arada, gerçekten harika bir diş dokturu (ve bir doktor olarak harika bir insan) arıyorsanız, Ahmet'in muayenehanesi Jinemed Beşiktaş'ta .

Bu yazıyı beğendiyseniz, Steve Jobs ve Ekonomik krizle ilgili yazıma bakmak isteyebilirsiniz:
Ekonomik kriz ve Steve Jobs

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.