• Share on Pinterest

17 yıl sonra bu yazımla karşılaşınca (Bu italik ve kalın yazılı kısım 2021’de eklendi): Nasıl da yanlış bir açıdan yorumlamışım. Al Ries ekibinin, iPhone çıktığında, “Başarılı olamaz çünkü telefon ve bilgisayar ayrı şeyler, algı yönetilemez” demesi kadar hatalı bir öngörü değil ama yine de…

Ve aşağıdaki yazıyı yazan genç kendime not: Hayır her şey o kadar siyah beyaz değil.

Championsa’da alışveriş yaparken, sosların bulunduğu bir rafta Komili sos gördüm. Bilindiği üzere, Komili yıllardır bildiğimiz bir yağ markası. Peki Unilever neden insanların yıllardır güvendiği bir yağ markasıyla başka bir kategoriye giriyor? Neden Komili markasının mesajı, konumlandırması belliyken, daha kompleksleşiyor?

Firmaların bildik markalarıyla farklı bir kategoriye girmeleri ‘line extension’ sık rastlanan ve bazı pazarlama guruları (Al Ries, Jack Trout) tarafından yanlış olduğunu vurguladıkları bir strateji.

Dove’un %x süt içeren sabunun arkasından, şampuan çıkarması yanlış mıdır emin değilim ama tamamen farklı bir kategoriye girmenin Komili yağ markasının gücünü azaltacağı çok açık. Tabi ki, Unilever’in marka konusunda uzman olduğunu ve sadece gıda kategorisinde farklı 8 markayla bulunduğunu unutmamak lazım. Belki de Unilever, yağ sektöründen çıkmak istiyor, kim bilir.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.