Çıldırtan menüler


  • Share on Pinterest

Yeni bir restauranta gittiğimde en hoşlanmadığım şeylerden birisi ne yiyeceğimi bilememektir. Bir çok iyi restaurant dahil, restaurantların çoğu menülerine çok fazla çeşit koymanın müşteri tarafından aranılan bir şey olduğunu düşünürler. Herkesi hedefliyorsan bu doğrudur da, müşteri çeşitliliği sever.

Aa026322

Öte yandan, ne kadar çok çeşit varsa, bunların herbirinin teker teker başarılı hazırlanabilmesi o kadar düşük ihtimaldir. Tabi her mutfak için ayrı bir aşçı yoksa. Başka bir sorun da, müşterinin bu tür bir restaurantı rakiplerinden ayırması zordur. Çok çeşitli menüsü olan bir restaurantın, (İtalyan, Fransız, kebap, gibi) bulundurduğu tüm yemek çeşidi kadar farklı rakibi vardır (tüm İltayan restaurantları, tüm Fransız restaurantları, gibi). Bu yüzden, İtalyan yemeği yemek isteyen birinin aklına ilk orasının gelmemesi büyük bir olasılıktır.

Fd000129

Ben olsam,
Bir mutfak seçerim, örneğin İtalyan. İtalyan mutfağında da çeşidimi belirli sayıda tutarım. Tatlı çeşitlerimi de en fazla 2’yle sınırlarım. Böylelikle restaurantın müşterisi orada ne yiyeceğini, ne bulacağını bilir. Bu bana hem daha iyi bir konumlandırma hem de yapılan yemeklere daha fazla özen gösterme imkanı sağlar. Daha küçük bir kitleye ama işimin uzmanı olarak hitap ederim.

Daha riskli ama başarısı da bir o kadar büyük olan bir seçeneğim ise, yemek çeşidini 3’e ya da 1’e indirmek olur. Bu alternatif ancak, yemeklerin unutulmaz bir lezzetiyle başarılı olacaktır fakat 3 ya da bir yemeği çok iyi yapmak çok daha kolaydır. Başarılı uygulanabilirse, konuşulmaya değer bir servis/ürün olacaktır:

‘Hey duydun mu sadece bir çeşit yemekleri varmış?’

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.