Öngürelemeyenler

Öngürelemeyenler


  • Share on Pinterest

Sanırım Elon Musk’ın idi: “Bir gün Matrix olacağına inanıyorum. O zaman şu anda Matrix’te olmadığımız ne malum...” sözü beni hep düşündürmüştür.

Şimdi Akan Abdula’nın (@akanabdula) “Öngörülemeyenler” kitabını okuyunca, belki de, Matrix filmdeki gibi bir şey değil, diyorum.

Girişimci olarak, algoritmalar üzerine sadece, sistemi nasıl kendim için manipüle ederim diye düşünmekten, algoritmaların beni nasıl manipüle ettiğine yeterince kafa yormamışım.

Hakkında belki birçok makale, ‘tweet’, konuşma belki belgesel izledik. Hepimizin iyi kötü fikri var ama nasıl etkilendiğimize ve nereye gittiğimize birçoğumuz yeterince vakıf değil.

Kitabı özet geçmeye çalışıyorum ama olmuyor. Kitaptan aldığım birkaç notla, kitabın zengin içeriği hakkında olmasa da, kitap hakkında biraz fikir verebilirim belki:


Sorular arkadaşımız, bazı sorular en iyi arkadaşımız.

Gerald Zaltman

…Cevaplar üzerine oturtulmuş bu sistemler bugün algoritmalar karşısında bireyler olarak bu kadar zorlanmamızın ana sebeplerinden biri…

Bu çetin şartlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz yeteneklerden biri huzursuzluk…

Öngörülebilirlik ekosisteminde, öngörülemeyenlere ihtiyaç var. Sistemlere error verdirenlere, sistemleri bozanlara,….

Sadece bir süreliğine öngörülemez olamazsınız… Bu saatten sonra da görünen odur ki kontrol artık asla tümüyle bizde olmayacak. Hep mücadele etmek zorunda kalacağız…

Öngürülemezliğimizi kazanmak için…. yeniden başlamak gerekir…


Akan Abdula: Öngürlemeyenler

Kendime not: Yeterince huzursuz musun?twitter’da takip et: cturanli

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.