Yatırımla ilgili


  • Share on Pinterest

birçok şey öğrendim son dönemde. Birçok önemli şey gibi basit ve bariz şeyler.

Yazınca veya duyunca “E herhalde yani.” dediğimiz türden.

Kendime notlar:

Mutlaka kazancının bir kısmını yatırıma ayır. Gelen her paranın bir kısmını. Sonradan harcamak üzere değil, yatırımını büyütmek üzere.

Para biriktir yani.

Yatırım yapmak kadar doğru yatırım yapmak önemli. Yatırımını riske atma. Yani paranı kripto gibi anlamadığın işlere koyuyorsan bu yatırımının küçük bir yüzdesi olsun. Kaybettiğinde üzülmeyeceğin bir yüzde.

Aptal gibi para kaybetme yani.

Doğru yatırımı bulduysan, korkma, ona yatırım yapmaya devam et. İleride para kazandıracak diye bilinmeyen işlere değil, zaten para kazandıran işlerine odaklan.

Para kazandıran işe daha fazla yatırım yap yani.

Çok ucuza aldığın ortalama bir yatırım, pahalıya aldığın iyi bir yatırımdan uzun vadede az kazandırır. Yatırımı 5 yıl sonra bu iş nereye gelir sorusuna bakarak yap. Yıllık %20 büyümeye devam edecek bir şirkete yatırım yapacaksan, 5 yıl sonra bu şirket %148 büyümüş olur mesela.

Her zaman uzun vadeye bakıp yatırım yap yani.

Para kazanmanın birçok yolu var, bazıları taktiksel, bazıları ise uzun vadeli strateji gerektiriyor. Herkesin konuştuğu popüler bir işe yatırım yapmak taktiksel, artan bir ihtiyacı karşılayacak bir işe yatırım yapmak ise stratejik. Taktiksel pozisyonlar çekici. Hızlı para kazandırıyorlar ama yakalaması zor. En azından bizim gibi sıradan yatırımcılar için. Bu yüzden akıllı davranıp, hislerimizle değil aklımızla yatırım yapmamızda fayda var.

Duygularınla değil, aklınla yatırım yap yani.


twitter’da takip et: cturanli

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.