Yazarken ifade güçlüğü


  • Share on Pinterest

Bir yazı yazarken veya bir eposta atarken yaşadığım zorluklardan en ciddisi duygularımı konuşmadaki gibi ifade edemememdir.

Eşimle mesajlaştığımız zamanlarda gereksiz yere defalarca tartışmış olmam, birisinden "slm, şu bilgiyi acil alabilir miyim" gibi basit bir şey isterken bile yanlış anlaşılmam bu konudaki başarısızlıklarımdan bazıları.

Bu tabi ki duygularla, vurgularla alakalı. Usta bir yazar söylemek istediklerini duygularını da katarak ifade edebilir fakat ne yazık ki bir çok kişi için bu o kadar da kolay değil.

Ayrıca, acilen ihtiyacımız olan bir şeyi epostayla talep ederken, bunun bir emir değil bir rica olduğunu yazıyla belirtmeye çalışmak, gerçekten çoğu kez aklımıza gelmeyen, gelse bile zaman harcamak istemeyeceğimiz bir durum değil midir?

Klasik görüş: Elimizdekini iyileştirmeliyiz, yazı yazarken kendimizi daha iyi ifade etme üzerine daha çok çalışmalıyız. İş hayatında iletişimin büyük bir kısmının hala yazıyla yapıldığını düşündüğümüzde bu oldukça gerekli görünebilir.

Soru:
Neden yüzyıllardır kullandığımız ifadelerin bizi artık çok da ileriye
götüremediği gerçeğini kabullenip alternatif çözümler aramıyoruz?

Alternatif bir çözüm, yazışma diline formal ve informal yeni ifade şekilleri getirmek olabilir. Belki, MSN Messenger’ın kısmen başardığı, informal :), ;) gibi ifade şekillerine yeni ve daha kapsamlı ifadeler/vurgular eklenerek bu başarılabilir.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.