Yeni sorun giderme anlayışı


  • Share on Pinterest

499079_47524716

Geleneksel pazarlama anlayışına göre, küçük, güçsüz, zayıf olana tepki/cevap vermek, doğru değildir. Cevap vermek veya tepki göstermek, varlığını kabul ediyorum anlamına gelir ki bu karşınızdakini güçlü ve önemli kılar.

Büyük şirketlere bakın hemen hemen hepsinde aynı tavrı görürsünüz. Ufak bir olayın büyük bir olaya dönmesine gerek yoktur. Strateji: Durumu tespit et, kanıtları yok et, sorunu gider (iyi ihtimalle).

Neyse ki değişen bir şeyler var: Kanıtlar artık pek kolay yok edilemiyor. İnternet’le organize olmak daha kolay. Artık basın bültenlerine değil sosyal medyaya inanıyoruz. Arkadaşlarımızı ve sevdiğimiz bazı blogları takip ediyoruz.

Sosyal medya ile gelen yeni durum: Kanıtlar yok edilemez. Fiziki olarak yok olsalar bile (İnternet’e girdikten sonra küçük bir ihtimal), kulaktan kulağa yayılmaları önlenemez.

Sosyal medyayı benimseyen firmalar için yeni strateji:  Durumu tespit et, sorunu çöz, gerekiyorsa uygun dilde özür dile, durumu ve çözümünü sosyal medyayı kullanarak anlat.

İnternet’te hiçbir şey kaybolmadığına göre, yaşanan sorunu insanlar görecekse, çözümle birlikte görülmesi en iyi stratejidir, değil mi?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.