Yerinize başkası geçebiliyor mu?


  • Share on Pinterest

Geçen hafta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde pazarlama ve fark yaratmak üzerine bir sunum yaptım.Bir kez daha fark ettim ki amma büyük markalarla çalışmışım. Ve bir kez daha fark ettim ki, bunun artık bana pek faydası yok. Sunumlarda havalı görünmekten başka.

Boğaziçi mezunlarını artık kapıda iş teklifiyle beklemiyorlar. Okul birincileri iş bulamıyor. Ortalamalar ile yarışanlar başarılı olamıyor.

İyi bir şirkette maaşlı olarak çalışmak ortalama, iyi bir okuldan iyi dereceyle mezun olmak ortalama, televizyon reklamı yapmak ortalama, iyi bir ürünü ucuza satmaya çalışmak ortalama, sosyal medyada faal olmak ortalama, pazarlamanın 4P’si ortalama…

Bu kadar kalifiye insan iş bulamıyorsa, oyunun kuralları değişmiş demektir. İşlerin devam etmesi, çarkların dönmesi için hala ortalamaya ihtiyaç var. Fakat yeterince ortalama var dünyada.

Kendimize sormalı ve dürüstçe cevaplamalıyız: Benim yaptığım işi ortalama bir insan yapabilir mi?

Ben sizin için cevaplayayım:

Yapabilir.

O zaman feda edilebilirsiniz. Yarın işsiz kalabilirsiniz.

Fark etmişsinizdir belki, genel müdürünüzün, en ünlü girişimcinin, iyi bir yazarın, başarılı bir politikacının yaptığı işin de neredeyse hepsini bir çok ortalama insan yapabilir. Fakat farkı yaratan ortalamanın yapamayacağı o küçük kısım. Bir bağlantı, bir özellik, küçük ama bir ile bin fark yaratabilen çok değerli bir farklılık…

Yeni soru: Başkalarının yapamayacağı farklılıklarınız var mı veya fark yaratan olmak için hazırlanıyor musunuz?

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.