Yiyecekler nereden geliyor?


  • Share on Pinterest

Adana’lı kebap severlerin görüşü*: Adana kebabın en lezzetlisi Adana’da olur.

Şimdiye kadar İstanbul veya Adana dışındaki kebapçılar (Adana kebapçıları) stratejilerini  "usta" fikri üzerine kurdular. Adana’daki kepap ustalarını diğer şehirlere getirdiler. Herkes taklit etmediği sürece iyi bir strateji olabilirdi. Adana’nın meşhur kebapçı ustası, İstanbul’da.

Farklı bir strateji ne olabilir? Tabi ki yeni bir hikaye bulmak:

Adana kebabının en lezzetlisi Adana’da olur çünkü Adana eti kebaba daha uygundur. Daha yağlıdır, daha serttir… (her neyse) İyi bir usta yeterli değil çünkü Adana’nın eti olmadan iyi usta da olsa Adana kebabı yapamaz. Ancak, İstanbul kebabı yapabilir.

Bu hikayeye inanmak isteyecek bir çok Adanalı olduğuna eminim.

Peki bunu hikayeyi nasıl anlatmalı?

Restaurant/cafe işinde, yemeğiniz/servisiniz güzelse, en etkili tanıtımı müşterileriniz yapar. Fakat müşterilerin sizi anlatabilmesi için onlara şüphe duymadan anlatabilecekleri bir hikaye vermek gerekiyor.

Kebap etinden bahsediyorsak, etin Adana’dan geldiğinin ekranda gösterildiği bir filmle, belgelerle, fotoğraflarla gösterilmesi iyi bir fikir olabilir mi sizce?

Kebapçı’ları bir yana bırakın, neden sağlıklı yemek yaptığını söyleyen cafeler, müştlerilerine yemeklerin içeriklerinin sağlıklı, doğal yerlerden geldiklerini gösteren filmler/fotoğraflar, belgeler göstermiyor? Dikkat çekici bir pazarlama yaklaşımı olmaz mı?

İyi bir karışım: İyi ürün/servis + ürünü pazarlayan müşteriler + basına yansımaya aday yaklaşımlar.

*Not: Adana’lı kebapseverlerin görüşünden bahsediyoruz, gerçeklerden değil.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.