Gönüllü işlerden nasıl kazanabilirim?


  • Share on Pinterest

Firefox, Pardus, Linux, insanlar neden bunlar için çalışıyor? Neden ücretsiz ve para kazandırmayacak bir proje için çalışalım? Neden?Kendi  İnternet projem için dahi sıfırdan geliştirildi diyemiyorum çünkü bir çok kod, daha evvelden başkaları tarafından yazılmış.

Peki neden yapıyorlar?
Öncelikle çünkü bu mümkün. Paylaşmak, paylaştıkça daha iyi bir şeyler, daha fazlasını elde etmek mümkün. İnternet'le. Dünya çok kapitalist gibi görünebilir ama birileri büyümenin, çok büyük bir karşılık beklemeden paylaşmak ile geldiğinin farkında. 

Öte yandan, asıl sorumuz bu değil. Sorumuz:

Ücretsiz bir projede çalışmanın bana ne faydası var, bundan nasıl para kazanabilirim?

Bir yazılımcı için cevaplar aslında sanıldığından daha çok, aklıma ilk gelen 2 fikir, yazılımcılar için yazdım ama her türlü gönüllü proje için geçerli olabilir:

Komunite

Ubuntu gibi özgür yazılımlar, bir çok bilgili insanın bir araya geldiği, birlikte bir şeyler başarmaya çalıştığı ortamlar. Aynı Lions klübünde, insanların, gönüllü yardım işleriyle uğraşmanın yanı sıra, komunite sayesinde bir çok doğru insanı tanımak için üye oldukları gibi. Etrafınızda 100 iyi programcı varsa, hiçbir zaman işsiz kalmazsanız. Tabii ki siz de yeterince iyi bir programcıysanız.

Destekten para kazanma

Bir çok özgür yazılım, sayısız büyük firma tarafından kullanılıyor. Rakamları hatırlamıyorum ama maliyeti ve performansı nedeniyle bu rakam her gün büyüyor. Fırsat, bu şirketlere girip, ücretli olarak çalışmak veya bir şirket kurup, destek hizmeti sunmak olabilir. Kimse, yazılımı yazan kadar bir yazılımı tanıyamaz değil mi?

Bu yazı mesaj kutuma gelen bir e-posta üzerine yazıldı. 27 Kasım'da, özgür yazılım nasıl para kazanacak ve komünite yönetimi ile ilgili bir seminer düzenlenecekmiş. Muhtemelen benim anlattıklarımdan çok daha fazlasını bu seminerde bulabilirsiniz.

Seminer ücretsiz, ben gitmeyi düşünüyorum, ilgilenirseniz, bilgileri burada.

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.