Statüko ve seminer


  • Share on Pinterest

GM
General Motors, Amerikan rüyasının bir zamanlarki önemli parçalarından. Amerika'da iyi bir üniversitede oku, çok çalış, kafan da çalışıyorsa iyi büyük bir şirkete gir ve başarılı ol. GM, bu iyi büyük şirket tanımlamasına giriyordu. Bir zamanlar.

Gençken Amerika'ya bir kaç kez gitmiş birisi olarak, bu hayali az da olsa yaşamış (hayal olarak) olduğumu söyleyebilirim. Amerika'da okumadım ve çalışmadım ama Türkiye'de de benzer bir yaşam sürdüğümü söyleyebilirim. Sabancı'ya girdim.

Olabilecek en iyi işti Sabancı. Herkesi memnun ettim. Orada, yıllarca çalışıp, iyi ilişkilerim ve çalışkanlığımla yükselebilirdim. Ayrılma hikayem çok farklı (aslında anlatmaya değer) ama orada kalmam zaten mümkün değildi.

Sabancı değişmiyordu. Yönetim statükocu idi. "Güçlüyüz, daha güçlü olmalıyız, daha çok çalışmalıyız." benzeri cümleler hala kulaklarımda. Şu anda nasıl gittiklerini yakından izlemiyorum ama statüko yaklaşımları devam ediyorsa, GM'in yandaki grafiğinden çok farklı bir gidişatları olamaz.

Ve biliyor musunuz, bir şirkette statüko ile yönetim varsa, bu çok kolay değişmez. Statüko ile değişim kelimelerinin birbirlerinden yakın olmadıkları bariz.

Şu anda başarının ve pazarın yönetiminin firmalarda değil, müşterilerde olduğunu hepimiz yavaş yavaş anlıyoruz. Değişimi firmaların değil, organizasyonlara güvenip arkasında duran müşterilerin başladığını görüyoruz.

Statüko ölüyor, hoşgeldin değişim.

Sosyal medya bu değişimin önemli bir parçası. Yeni bir parçası kesinlikle değil. Ama İnternet'le daha güçlü bir parçası olduğu kesin. Bu konuda daha fazla düşünmek istiyorum, daha fazla çalışmak istiyorum.

Sosyal medya ve statüko
başlığı altında ücretsiz bir seminer versem ilgilenir misiniz?

Katılmak isteyen, ilgilenen, nerede kime sunmam gerektiği hakkında fikri olan varsa, farketing@gmail.com adresine mesaj atabilir. Ben İstanbul'dayım ama hangi şehir olduğu da çok umrumda değil, (zamanlama ve ulaşım dışında) yeter ki bu ücretsiz seminere belirli sayıda (20,30 kişi) insanın katılacağına emin olayım.


Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.