Otur Paşa!

Otur Paşa!


  • Share on Pinterest

Hatırlıyorum, babamın arkadaşının köpeği Paşa. Elinde ödül varken her dediğimi yapıyordu. Otur, ödül. Yat, ödül.

12 yaşında muzurluk peşinde, ne söylersem söyleyeyim elimde ödül varken her komutumu yerine getirdiğini fark etmem uzun sürmedi. El hareketini doğru yapmam yetiyordu.


Copy.ai bir AI uygulaması. Markanızla ilgili bir cümle yazıyorsunuz, size ihtiyacınıza göre bir sürü cümle hazırlıyor. Sizin düşündüğünüzden, hatta ürününüzün bahsetmediğiniz özelliklerinden bahseden, komplike, slogan vari cümleler.

Örneğin “Spor eğitmenleri için uygulama” gibi basit bir cümle yazıyorsunuz, “Spor eğitmenlerinin öğrencilerini takip edebilmesi için tasarlanmış…” gibi bir cümle kurabiliyor. Böyle bir şeyden bahsetmemiş olmanıza rağmen…

Etkileyici.


Birçok reklam ajansı, müşterilerimizi değil, bizi etkiliyor. Ödüller, gurur duyarak duvarımıza asmak isteyeceğimiz afişler…

Oysa satış yapmak istiyorsak, mühim olan biz değil, müşterilerimiz.

Yani aynı Paşa’da olduğu gibi bizim hangi cümleleri söylediğimiz değil, cümlenin işe yarayıp yaramadığı peşinde olmamız gereken.

Yakında Ai, bizim anlamadığımız reklamlar yapıp, bunları deneyip, bizden daha başarılı sonuçlar alacak. Buna artık şüphem yok.

“Metin yazarlığı şu anki haliyle gelecekte yaratıcı bir meslek sayılmayacak.” diye bir sonuca varmak sanırım çok yanlış olmaz.

Şu soruya kafa yormamız lazım:

Kendi mesleğimiz (şu anda bile yaratıcı sayılmayan meslekler) gelecekte nasıl olacak?

Meditate on this!twitter’da takip et: cturanli

Farketing e-posta listesine kayıt olun

Farketing yazılarından haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

E-postanızı kimseyle paylaşmam ve asla 'spam' yapmam.